Pil Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Piller kimyasal olan enerjisi elektrik enerjisine çeviren bir aygıttır. İki ayrı terminalden oluşur. Anot uç ve katot bu terminallerdir. Anot uç – ile işaretlenmiştir. Katot uç ise + ile işaretlenmiştir. Eksi olan uç elektronları sağlayan terminal görevi yapar. Enerji oluşumu ise pil içerisinde yer alan iyotların hareket etmesi ile gerçekleşir. Gelişen teknoloji ile beraber piller ve yapıları da değişmiş ve gelişmiştir. Önceden enerji üretimi için pek çok hücre gerekirken günümüzde tek hücre ile de yüksek enerji üretimi gerçekleşmektedir.

Piller, tek kullanımlık ve şarjlı piller olarak iki çeşittir. Tek kullanım olan piller bir kez kullanılan ve atılan pillerdir. Bu pilleri geri dönüşüm kutularına atmak gereklidir. Bu pillerde mevcut eletrodlar bittiğinde yeniden kendi kendine enerji üretimi olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Tek kullanımlık piller alkalin ve çinko – karbon temellidir.

Şarjlı piller ise kullanım sonrası ters elektrik akımı ile kimyasal tepkime aracılığı ile geriye çevrilebilir ve böylelikle şarj edilerek sürekli kullanılabilir. Bu pillere en basit örnek tablet, diz üstü bilgisayar, cep telefonu ve elektrikli otomobil pilleridir. Teknoloji ile değişen her alandaki yenilikler pil alanında da bu şekilde gelişmiştir. Sadece kalem pilin olduğu ve sürekli pil tüketiminin yaşandığı günlerden günümüzü hem çeşitlilik hem de kullanım kolaylıkları hayatımıza girmiştir

Boyutları şarj olabilme özellikleri ile piller çeşitli kategorilere ayrılır. Şarj edilemeyen piller alkalin ve çinko karbon içeriği taşır. Şarjlı piller ise nikel kadmiyum, nikel metal hidrit, kurşun asit, lityum polimer ve lityum özelliklidir.

Boyutlarına Göre Pil Çeşitleri

  • AA ve AAA diye adlandırılan kalem piller,
  • Daha kapasite ile enerji üreten yine kalem pil boyutunda olan C ve D boy piller
  • 9 Volt piller
  • 4,5 Volt piller bunlar yassıdır ve çok fazla kullanılmaz,
  • CR 2032, LR44 gibi saat pili olarak da kullanılan piller
  • 18650 bataryalar yani cep telefonu diz üstü bilgisayar ve tablet pilleri

Bu pil çeşitleri sıralaması tamamen boyuta göre yapılmıştır. Ayrıca bir de lityum polimer bataryalar ile kullanımına göre çeşitlere ayrılan piller vardır. Bunlar

  • Taşınabilir bilgisayar piller, bunlar 18650 lityum hücrelerdir.
  • RTC devreleri düşük güç üreten uzaktan kumanda pilleri gibi. CR2032 gibi saat pilleridir.
  • Cep telefonu gibi şarj edilebilir piller Lipo ve li lon hücrelerdir.

Lityum İyon Pil Nedir?

Şarj edilebilen pil çeşidine lityum iyon pil denir. Şarj edilebilen pillerden kimyasal olarak farklı bir yapıya sahiplerdir. Hacimlerine göre yüksek enerji verimliliği sunan bu piller diğer şarj edilebilen pillerden daha uzun süre kullanılabilir. Uzaktan kumandalı araçlar ve robotik projelerde lityum pil kullanılır.

18650 Pil Nedir?

18650 lityum iyon pillerin piyasadaki adıdır. 18 mm çapı ve 65 mm yüksekliği olan kalem pil şeklindedir. Taşınabilir şarj aletleri, diz üstü bilgisayar bataryaları, elektrikli otomobiller, elektronik sigaralar ve küçük el fenerleri kullanımında bu pil devreye girer. 18650 pil piyasada farklı akımlara sahip çeşitleri ile satılmaktadır. Belirli markalar bataryalarını imal ederken 18650 pil çeşidini kullanırlar. Bataryalar içerisine yerleştirilen ve kullanımı kolay olan bu pil çeşidi aynı zamanda uzun ömürlüdür. 1800 2500 mAh kapasitelere sahiptir. İddalı bir kapasitesi olan 18650 içerikli pillerde dikkat edilmesi gereken bilinen markaların bataryalarını kullanmaktır. Piyasada bir çok markanın muadili sahtesi bulunduğundan ihtiyaç halinde her ne olursa olsun orijinal ve bilinen markaları satış almakta fayda vardır.

Lityum Polimer Pil Nedir?

Lityum- Polimer bataryalar şarj edilebilen lityum iyon bataryaların kullanıldığı ve sıvı elektrot içeren pillerdir. Diğer şarj edilebilen pillerden farkı daha yüksek enerji yoğunluğu sağlamasıdır. Ayrıca lityum polimer piller istenilen tüm şekilde üretilebilmektedir. İster cep telefonunda istenirse bilgisayarlarda kullanılabilirler. Dilenen cihaza uygun büyüklük ve şekle girebilirler.

Lityum bataryalar 3V gerilimi ile hücrelerin kapasitesi gereği istenilen şekilde tasarlanırlar. Ayrıca uzaktan kumandalı araçlarda ve robotik hücreler tasarımlarında da kullanılırlar. Bu batarya türünde en çok 2 hücrenin seri olarak bağlanması ile oluşan 7,4 v türüdür.

Şarj Edilebilir Pil Nedir?

Şarj edilebilen yani şarjlı piller elektrik enerjisi üretimindeki kimyasal tepkimenin ters akım ile eski şekline dönebildiği ve yeniden elektrik enerjisi üretecek hale geldiği kimyasal pillere denilir. Günlük hayatımızdaki kalem piller lityum iyon ve lityum polimer en sık kullandığımız şarjlı pillerdir. Bu pillerin içeriğinde nikel metal ve nikel kadmiyum bulunur.

Pil Boyutları

Piller genellikle fiziksel boyutları ile sınıflandırılır ve piyasada bu şekilde satılır. Kalem piller ise AA ve AAA boyutlarında üretilirler. Piyasada en çok bulunan ve günlük hayatımızda en sık kullandıklarımız kalem pillerdir. Çinko karbon ve alkalin pilleri kalem pil çeşitlerine örnektir.

Kalem piller büyük ebatlardaki cihazlarda ise C ve D boy olarak kullanılırlar. Tek kullanımlık piller arasında bir de 9V ile PP3 vardır. Boyut olarak 48.5 * 26.5 * 17.5 mm dir. Bu pillerin şarj edilebilir ve tek kullanımlık çeşitleri üretilir.

Yukarıda bahsedilen pillerin dışında saatlerde kullanılan boyut olarak çok küçük enerji olarak da az enerjili bir başka pil çeşidi mevcuttur. Saatlerde, hesap makinelerinde kullanılan bu piller bozuk para büyüklüğündedir. Lityum ve alkalin kimyaya sahiptir. Aynı zamanda bu pillerin de şarj edilebilir türleri piyasada mevcuttur.

AA Pil Nedir?

AA çeşit kalem piller şarjlı ve tek kullanım olarak üretilen pillerdir. IEC 60086 starndardına göre R6, ANSIC ‘e göre ise 15 olarak isimlendirilmiştir. Genellikle 15 V gerilim ile üretilirler. 4.9 *13.5 ölçülerinde üretilen bu piller 23 gramdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir