Hotmail Hesabımı Unuttum Nasıl Kurtarabilirim?

Uzun süre Hotmail hesabınıza giriş yapmamışsanız; hesabınızı ya da şifrenizi unutmanız muhtemeldir. Yaklaşık 3 – 4 yıl öncesine kadar Hotmail hesabına bir süre giriş yapılmadığı takdirde; hesap Hotmail tarafından otomatik olarak siliniyordu ve bir daha erişebilmek mümkün olmuyordu. Fakat MSN devrinin tamamen kapanmasından sonra birçok kişi Hotmail hesaplarını rafa kaldırdı, bu nedenle Hotmail giriş yapılmayan hesapları tamamen silmemeye başladı.

Hotmail hesabımı unuttum, nasıl kurtarabilirim sorusuna yanıt arıyorsanız; aslında çözümü oldukça basit. Şayet Hotmail hesabınızı oluştururken ya da kullanırken kurtarmak için aktif bir e post adresi verdiyseniz ya da şuan kullanımda olan bir telefon numarasını eklediyseniz oldukça kolay bir şekilde Hotmail hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Eğer e posta adresinizi hatırlamıyorsanız; aşağıda yer alan adımları uygularken, Hotmail adresinizin bulunduğu alana Skype adresinizi ya da telefon numaranızı yazmanız yeterlidir.

Bunun için yapmanız gereken tek şey, şifre sıfırlama alanından gerekli bilgilerinizi girerek; adımları tamamlamanız olacaktır. Fakat şifresini unuttuğunuz Hotmail hesabınıza herhangi bir kurtarma e postası ya da telefon numarası eklemediyseniz; Hotmail hesabınızı kurtarabilmeniz oldukça zor olacaktır fakat her iki durumda da hesabınızı kolaylıkla kurtarabilmeniz için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.  

Telefon Numarası ya da Mail ile Hotmail Hesabı Kurtarma

 Yukarıda da belirttiğimiz gibi; eğer Hotmail hesabınızda kurtarma maili ya da telefon numarası kayıtlıysa oldukça basit bir şekilde şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Öncelikle https://account.live.com/resetpassword.aspx?mkt=tr-tr bu adresten Hotmail hesap kurtarma ekranına giriş yapın.

E posta adresinizi “E posta, telefon veya Skype adı” yazan boşluğa yazarak, ileti butonuna basın.

İleri butonuna bastıktan hemen sonra, açılacak olan yeni sayfada parolanızı girmeniz için boş bir alan bulunacaktır.

Bu alana parolanızı yani şifrenizi bilmediğiniz için herhangi bir giriş yapmanıza gerek yok, hemen alt kısımda bulunan “Parolanızı mı unuttunuz” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Parolanızı mı unuttunuz seçeneğine tıkladıktan hemen sonra; ekrana daha önce hesabınıza kaydettiğiniz kurtarma seçenekleri çıkacaktır. Bu alanda mail adresinize erişiminiz varsa mail adresinizi, telefon numaranız güncelse telefon numaranızı seçmeniz gerekmektedir.

Size en uygun kurtarma seçeneğini seçtikten sonra; Hotmail bir doğrulama yapmanızı isteyecektir. Bunun en temel amacı; Hotmail hesabının gerçek sahibi olup olmadığınızı kanıtlamanızdır. Gerekli kurtarma seçeneğini seçtikten sonra ilerle butonuna tıklayın.

Bu ekranda eğer telefon numaranızı seçtiyseniz; ilgili boşluğa telefon numaranızın son 4 hanesini girmeniz gerekmektedir. Bunun ardından kod alma butonuna tıklayın ve; telefonunuza kod gelmesini bekleyin. Kodun iletilmesi genellikle birkaç dakika sürmektedir.

Telefon numaranıza kod geldikten sonra, ilgili boşluğa yazarak onaylayın. Yeni parolanızı – şifrenizi belirledikten sonra, Hotmail hesabınızı kurtarmış olacaksınız.

Telefon Numarası ya da Maili Olmadan Hotmail Hesabı Kurtarma

Eğer kurtarma mailinizi ya da telefon numaranızı hatırlamıyorsanız; ya da bu bilgileri daha önce Hotmail hesabınıza girmediyseniz, aşağıda yer alan yöntemler sayesinde Hotmail hesabınızı kurtarabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken en önemli husus, hesabınızı kurtarsanız bile, 30 gün içerisinde hesabınıza giriş yapmanız Hotmail tarafından güvenlik amacı ile engellenecektir.

Bu adresten Hotmail hesap kurtarma sayfasına giriş yapın.

Açılan sayfada; E-posta, telefon veya Skype adı başlıklı boşluğa; kurtarmak istediğiniz Hotmail hesabınızı yazın.

Ardından Sizinle nereden iletişim kuralım? Başlıklı boşluğa, şuanda erişiminizin bulunduğu, aktif olarak kullandığınız bir mail adresinizi yazın.

Sayfanın en alt bölümünde bulunan doğrulama kodunu doğru bir şekilde yazarak; ileri butonuna tıklayın.

Gerekli bilgileri girdikten sonra; yeni kurtarma mailinize bir kod iletilecektir. Bu kodu, gerekli boşluğa yazarak doğrula butonuna tıklayın.

Eğer mail adresinize gelen kodu doğru bir şekilde girdiyseniz; karşınıza bilgilerinizin tamamını doğrulayabileceğiniz bir ekran açılacaktır. Bu ekranda tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girin.

Bilgilerinizin tamamını doğru/eksiksiz bir şekilde girdikten sonra; ilerle butonuna tıklayın.

Karşınıza yeni bir sayfa çıkacaktır, bu sayfada daha önce kullandığınız parolaları yazın ve sayfa içerisinde size sorulan soruları doğru bir şekilde yanıtlayarak ileri butonuna tıklayın.

Tüm bu işlemlerin ardından; hesabınız incelenmeye alınacaktır ve eğer onaylanırsa; yeni girdiğiniz kurtarma mailinize kurtarma bilgileriniz gelecektir ve parolanızı sıfırlayarak, kaldığınız yerden Hotmail hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

4 Replies to “Hotmail Hesabımı Unuttum Nasıl Kurtarabilirim?”

    1. Outlook gelen kutusu açılmıyor hakkındaki probleminizi tam olarak detayli anlatabilir misiniz? Ayrica Chrome tarayıcısını dener misiniz?

    1. Merhabalar Sevim Hanım, Email hesabınızın üzerine herhangi bir alternatif e-posta veya telefon numarası kayıtlı mıydı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir