Goji Berry Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda adından ve faydalarından oldukça bahsedilir olan goji berry hakkında ayrıntılı bilgiyi sizler için derledik. Ülkemizde adının yeni duyulmaya başlaması ve fark edilmesi ile birlikte oldukça detaylı araştırmalar da yapılmış bulunmaktadır.

Kırmızı gojiberry,  Türkiye’nin her bölgesinde, 200-2000 m rakım arasında yetişen bir bitkidir. Nemli sahil iklimlerine mantari hastalık ve/veya  meyve aşırı sulu olduğuı için  uygun değildir

Anavatanı Asya’dır. Özellikle Moğolistan ve Tibet bölgelerinden yayılarak dünyanın her yerine gönderilmeye başlanmıştır. Ancak sadece Himalaya Bölgesi’nde yetişen bu mucizevi bitki dünyada goji berry olarak isimi almıştır.

Goji Berry, diyabetin önlenmesi, gözün görmesinin iyileştirilmesi, vücuttaki oksidatif hasarı azaltma, kilo vermeyi destekleme, kalbi destekleme, ruh hali değişimlerini azaltma ve enflamasyonu azaltma gibi olağanüstü sağlık yararlarına sahiptir. Diğer faydalar arasında ise bilişsel sağlığın iyileştirilmesi, cilt sağlığının iyileştirilmesi ve vücudun bağışıklığının iyileştirilmesi sayılabilir. Bunlara baktığımızda oldukça fazla yararının olduğu gayet bariz bir gerçektir.

Bu faydalı meyvenin tarihçesine de şöyle bir bakmak gerekirse; yüzyıllar boyunca, Goji meyveleri Çin tıbbının popüler bir parçası olmuştur. Bunlar genellikle meyve suyu ve kurutulmuş formlarda bulunur. Yaşlanmayla, çeşitli kanser türleriyle savaştıkları ve artrit gibi birçok tıbbi durumu hafifletmeye yardımcı oldukları bilinmektedir. Çok eski zamanlarda bile kullanılmış olan bu meyvenin tam olarak keşfedilme tarihi ise bilinmemektedir.

Goji Berry Nedir?

Goji Berry Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Goji meyveleri yemiş ailesinin yenilebilir küçük ürünlerinden biridir. Keskin bir tadı olan belirgin bir kırmızı veya turuncu renge sahiptirler. Ailelerinin diğer üyeleri gibi oldukça besleyicidirler ve mucizevi sağlık yararları sunarlar. Meyveler ayrıca lif yüklü küçük tohumlara sahiptir.

Besin Değeri

Goji berry, sağlığa muhteşem yararları sayesinde, geleneksel Çin tıbbının en önemli parçalarından biridir. Karaciğer kısırlığı, açıklanamayan halsizlik, kuru öksürük, karın ağrısı ve birçok karaciğer hastalığının tedavisinde etkili olmuştur. Çok fazla antioksidan kaynağı oldukları için; Goji berry serbest radikal hasarını tedavi etmek için doğal bir çare olarak sunulmaktadır. Aynı zamanda yağsız ve kalorisi düşüktür. Bu nedenle, kabızlık gibi genel sorunları gidermeye yardımcı olmak için birçok kilo verme diyetinde popüler maddelerden biridir. Bu yönüyle de oldukça fazla tercih edilmektedir.

Goji Berry Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

1 Porsiyon: 0.25 fincan

Kalori: 90 Sodyum: 0 mg
Toplam Yağ: 0 g Toplam Karbonhidrat: 20 g
Diyet Lifi: 4 g Şeker: 12 g
Protein: 4 g Vitamin A: 180%
Kalsiyum: 9% Vitamin C: 30%
Demir: 15%

Goji Berry’nin 11 Muhteşem Faydası

Goji Berry Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Goji berry meyveleri birçok vitamin, mineral ve diğer önemli besinleri bol miktarda içerir. Bağışıklığı desteklemek, kemikleri güçlendirmek, belleği geliştirmek, bilişsel işleyişini arttırmak ve pek çok altta yatan tıbbi durumu hafifletmek kullanılmaktadır.

Çok çeşitli yararlar sağlayan en besleyici meyvelerden biri olarak bilinir bu sihirli meyve. Suyu selenyum, fosfor, çinko ve kalsiyum da dahil 21 iz mineral içerir.

Goji berry, yeryüzünde bulunan en besleyici meyvelerden biridir diyebiliriz. Meyvenin suyunda kalsiyum, çinko, selenyum, germanyum ve fosfor dahil 21 eser mineral bulunur. C vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini ve A vitamini gibi birçok vitaminden oluşan zengin bir kaynaktır ve bu önemli besin maddelerinde eksik olan hastalara tavsiye edilir. Bu meyvenin suyunun portakal suyundan daha fazla C vitamini içerdiği ve linoleik ve oleik gibi yağ asitlerinden oluştuğu kanıtlanmıştır.

Vücudunuzdaki oksidatif hasar seviyesini azaltmak istiyorsanız, faydalarını elde etmek için goji meyvesini (meyve suyu veya kurutulmuş formda) tüketmeniz tavsiyedir.

1. Diyabeti Önler

On binlerce insanın şikayetçi olduğu hastalıklardan birisi de yaygın görülen diyabettir. Diyabetin insan sağlığı üzerinde bir dizi zararlı etkiye yol açan önemli bir hastalık olduğunu biliyoruz. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin yanı sıra; diyabetin başlangıcını kontrol etmek için goji meyveleri gibi doğal olarak besleyici gıdalardan faydalanmanız da önemlidir. Son araştırmalar goji berry özlerinin önemli olan hipoglisemik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir; ki diyabetle ilişkili semptomların zararlarını günlük diyetlerimize dahil ederek önleyebiliriz.

2. Gözleriniz İçin Faydalıdır

Goji berry ayrıca görüşünüzü geliştirmek için çok çeşitli avantajlar sunar. Bunun nedeni, UV’ye maruz kalma, oksidatif stres ve serbest radikal hasarından zarar görmeyi önleyen özellikle zeaksantin olan antioksidanlarla yüklü olmalarıdır. Goji meyvesini beslenmenize dahil ederek, gözlerinizi yaşa bağlı makula dejenerasyonu dahil olmak üzere birçok göz hastalığından koruyabilirsiniz. Ayrıca yaşlılarda görme kaybını korumaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

3. Antioksidanlarla Yüklüdür

Goji meyveleri birçok antioksidan çeşidi bakımından zengin olduğu için; vücuttaki oksidatif hasarı azaltmak için özellikle faydaları bulunmaktadır. Birçoğumuz maalesef ki goji berry suyunun yaban mersinlerinden 10 kat daha fazla antioksidan değere sahip olduğunun farkında değiliz. Sadece bu özelliği bile ne kadar özel bir bitki olduğunu açık bir şekilde gözler önüne sermektedir.

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bu mucize meyvenin aynı zamanda kilo verme ürünlerinde de kullanıldığını duymuşsunuzdur. Goji meyveleri kabızlığı gidermek için doğal bir yöntem olarak çalıştığından, kilo vermek isteyen insanlar olumlu etkilerinden büyük ölçüde yararlanabilirler. Zayıflama programındaysanız, yemeğinize goji berry eklemek, diyetinize gerekli besinleri sağlamanın en iyi yollarından biridir.

5. Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kalp hastaları, goji berry kullanımını yaşam tarzlarına dahil etmelidir. Bunun nedeni, iyi kan kolesterol seviyelerini düzenlemek için mükemmel bir besin olmasıdır. Goji meyvelerinde, yüksek kolesterol nedeniyle felç riskini azaltmak için yeterli lif içeriği ile birlikte birçok etkili antioksidan vardır. Kanı detoksifiye etmek için mucizevi özelliklere sahiptir.

6. Ruh Halini İyileştirir

Goji meyvelerinin fiziksel ve zihinsel stresi azaltmaya yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Duygu-durum bozukluğunuzu doğal yolla tedavi etmek istiyorsanız; o zaman düzenli olarak Goji meyveleri tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır.

7. Mantar Önleyicidir

Araştırmacılar goji meyvelerini inanılmaz anti mantar yetenekleri olduğunu söylüyorlar. Solavetivon olarak bilinen güçlü bir bileşiğe sahip olduklarından, meyve birçok alerjik reaksiyon tipi ile ilişkili antikorları başarıyla azaltmaktadır. Ayrıca, gut gibi ağrılı durumları gidermek için güçlü bir anti-enflamatuar ajan olan beta-sitosterole de sahiptir.

8. Zihinsel Sağlığı İyileştirir

Aynı zamanda bu doğa armağanı içinde bulunan antioksidanlar serbest radikal hasarlarıyla mücadele eder. Bu, hasarlı beyin hücrelerinin neden olduğu çeşitli nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde faydalıdır. Beslenme uzmanları, düzenli goji berry suyu tüketilmesinin, sinir sisteminizi iyileştirmeye ve en iyi şekilde çalışmaya devam etmesine yardımcı olacak hormonların üretimini artırdığını kanıtladı.

Bu nedenle, goji meyvesi Alzheimer’in yaşlı erişkinlerde riskini azaltmada da yardımcı olur.

9. Daha Güçlü Bağışıklık Sistemi

Bu meyvenin suyu, vücuttaki iyi beyaz kan hücre aktivitesini destekler. Bu, iyi bağışıklığı desteklediğini ve vücudu farklı bakteri enfeksiyonlarından koruduğunu gösterir. Goji meyveleri ayrıca şiddetli grip semptomlarının giderilmesinde de yardımcı olur.

10. Daha İyi Bir Cilt

Ne yazık ki, ultraviyole radyasyon günümüzde büyük bir tehdit haline geldi. Bu, ozon tabakasının dünyanın birçok yerinde zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu şekilde zararlı maruz kalma nedeniyle, cildimizin zarar görmesi de muhtemeldir. Bazı durumlarda, bu hasar cilt kanseri gibi diğer ciddi durumlara yol açar. Goji meyvelerini tüketerek bu riski önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Ekstresi cildimizi UV radyasyonu için korumakla kalmaz, aynı zamanda antioksidan potansiyeli sayesinde cilt iltihabını da azaltır. Ek olarak, C vitamini, bağ, tendon ve kıkırdak ve cilt sağlığını iyileştiren kolajen üretiminde kullanılır.

11. Enfeksiyonlarla Savaşır

Uzmanlar, grip gibi günlük hayatta çokça karşılaştığımız basit enfeksiyonları engellemek için sütle Goji meyveleri tüketmeyi tavsiye ediyor. Bu sadece iltihabı azaltmakla kalmaz; ama aynı zamanda vücudunuz bakteriyel enfeksiyonlarla savaşırken de hızlı bir rahatlama sunar. Ayrıca, enfeksiyonlardan kaynaklanan kilo kaybını önlediği de bilinmektedir.

Goji Berry’nin Yan Etkileri Nelerdir?

Goji Berry Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Doğal bir gıdanın her ne kadar yan etkisi pek olmasa da, bazı durumlarda bazı diğer ilaçlarla etkileşime girebilmekteler. Goji meyveleri bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Warfarin (kan inceltici) alırsanız, Goji meyveleri yemekten kaçınmanız gerekebilmektedir. Goji meyveleri diyabet ilaçları ve tansiyon ilaçları ile de etkileşime girebilir, bu nedenle kullanmaya başlamadan önce bir sağlık profesyonelinden tavsiye almanız çok daha iyi olacaktır. Eğer sağlık profesyonellerinden aksi bir yanıt gelmediyse, bu durumda abartılı oranda olmamak kaydıyla Goji berry yemek güvenli ve sağlıklıdır. Bunların yanında diyet takviyesi almadan önce de doktorunuza bildirin.

Sonuç Olarak

Goji meyveleri düzenli tüketimi birçok önemli gastrointestinal işlevi geliştirdiğinden, zararlı sindirim ile tetiklenen yorgunluğu ve stresi büyük ölçüde azaltır. Bu, Goji Berry’i gelişmiş nörolojik ve psikolojik performansla iyi bir yaşam sağlamak için en iyi besinlerden biri yapar.

İnternet siteleri ve aktarda kolayca bulabileceğiniz bu meyve, onlarca faydası sebebiyle tercih edilmesi gereken meyvelerden biridir. Fakat kullanımında genel durumlar haricinde gelişen sıkıntılar olur ise mutlaka bir doktora görünmeniz ve onun yönlendirmesi ile kullanmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir