Geri Dönüşüm Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Geri Dönüşüm Nedir?

Son yüz yıl içinde eğer başka bir gezegende yaşamadıysanız büyük ihtimalle geri dönüşümü duymuşsunuzdur. Geri dönüşüm temel olarak çöpe atacağımız, materyallerin geri kullanıma kazandırılmasına dayanıyor. Çoğu topluluk ve işletme, geri dönüşümü yapılabilecek materyalleri etiketli konteynırlarda sergilemektedir ki bu geri dönüşümü kolaylaştırmaktadır. Ya da evler ve işyeri sahipleri için çöp kutuları koymaktadırlar.

Geri dönüşümün bolca faydası bulunmaktadır. Öncelikli olanlarından biri de, geri dönüşüme verilen önem arttıkça, firmalar daha çok ürünlerini geri dönüşüme uygun olarak üretmektedirler, ki bu şekilde herkesin dünyaya katkısı olabilmektedir. Tabi geri dönüşümün sadece çevresel faydaları yoktur, aynı zamanda ekonomiye de fayda sağlar.

Geri dönüşüm insanlık tarihinden beri yapılmaktadır ama günümüze kadar oldukça gelişim kazanmıştır. Özellikle de Plato’nun kıtlık zamanlarında kırılan alet ve kapları tekrar kullanmaya başlamasıyla. Bugün tonlarca ürün geri dönüşüme kazandırılabiliyor ve aynı şekilde çok fazla yönden bu ürünlerden yararlanılabiliyor.

Geri Dönüşüm Neden Önemli?

Bu alışkanlığın insanlar tarafından kabul edilip, günlük alışkanlıkları haline gelmesi durumunda çok daha ileri faydalarının olacağı kesindir. İster mahallenin çevresini güzelleştirmek için çaba sarf eden topluluklar olsun, isterse atık dönüşümünden binlerce dolar kazanarak geniş çaplı çalışan işletmeler olsun, geri dönüşüm programının avantajları sonsuzdur.

Çevresel Faydalar

 • İnsanlar geri dönüşümle milyonlarca ton malzemenin çöp alanlarına girmesini önleyebilir, ki bu da geri dönüşümü olmayan çöpler için yer tasarrufu sağlar. Depolama alanları sadece çevreyi kirletmekle kalmaz, aynı zamanda kentin güzelliğini de gölgeler.
 • Havaya ve suya salınan kirletici öğeler geri dönüşümdeki artışla büyük ölçüde azaltılabilir.
 • Yeni malzemeler üretmeye gerek kalmadan, günlük olarak kullanılan enerji miktarı büyük oranda azaltılabilir.
 • Kısacası, geri dönüşüm atmosfere salınan sera gazı emisyonlarını azaltır.
 • Hiçbir şey olmasa bile, geri dönüşüm, Dünya’nın güzel görünmesini sağlamak için çöple taşmasını minimum seviyede tutar.
 • Enerji açısından, geri dönüştürülmüş bir cam şişeden tasarruf edilen enerji ile tek bir ampul dört saate kadar çalıştırılabilir.
 • Dünyanın hammadde, mineral, ağaç vb. doğal kaynaklarını korur.

Ekonomik Faydalar

 • Uygun bir şekilde işletilen geri dönüşüm programları devlete, vergi mükelleflerine ve işletme sahiplerine atık programlarından daha az paraya mal olmaktadır.
 • Çalışmalar, ABD’nin olumlu geri dönüşüm alışkanlıklarını artırmaya devam ederek yılda bir milyondan fazla iş istihdamı yaratılabileceğini göstermektedir.
 • İnsanlar, ürün için ödeme yapacak olan yakındaki bir geri dönüşüm tesisine, belirtilen materyalleri toplayarak bile para kazanabilirler.
 • Atık yönetimi sektöründe yaratılan her iş için geri dönüşümde dört iş oluşur.

Yaygın Geri Dönüşüm Materyalleri

Bugünün dünyasında geri dönüşüm için kullanılabilecek çok fazla materyal bulunmaktadır, tabi bunların hepsini saymaya kalkışırsak bir kitabı doldurabiliriz. Bunların en yaygın olanlarını aşağıda listeledik, ki bu saydıklarımız günlük yaşamda sürekli kullandığımız şeylerdir.

Metal
Metaller günlük hayatımızda oldukça fazla kullandığımız ve çoğunlukla geri dönüşümü olan bir materyaldir. Çok yönlü bir materyal olduğundan dolayı, yeni bir ürün üretimine göre geri dönüşümle %70 enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

Alüminyum Folyo – Kolayca geri dönüştürülebilir bir materyaldir. Folyo ürünlerinin eritilmesi ve basit bir şekilde yeniden metal haline getirilmesi ile metal alüminyum neredeyse sonsuz bir şekilde geri dönüştürülebilir.

Alüminyum Konserveler – Araştırmalar, Amerikalıların günde en az bir konserve içecek içtiğini ancak %45’in biraz daha üzerinde geri dönüşüm yaptığını gösteriyor. Yenilerini yapmak yerine onları geri dönüştürmek ve yeniden kullanmak, çok büyük miktarda enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Çelik ve Teneke Konserveler – Kahve kutuları, çorba kapları, sebze kutuları vb. şeyler Amerika’nın en çok geri dönüşümlü malzemelerindendir. Bu, ABD’de günde ortalama 100 milyon adet kullanıldığını düşündüren enteresan bir istatistiktir.

Kağıt ve Karton
Çoğu insan günlük yaşamında etrafına baktığında bolca kağıt ve karton ürünleri görebilir. Çünkü hayatımızda oldukça fazla kullandığımız bir materyaldir. Kağıt, geri dönüşüm dünyasında sınırı olmayan bir malzemedir ve örneğin Amerika’da yaşayan insanlar geri dönüşüm konusunda harika bir iş çıkarmaktadır. Araştırmalar, insanların yılda yaklaşık 334 kilo kağıt geri dönüştürdüğünü gösteriyor. Geri dönüştürülebilen kağıt ve karton malzemeler ise:

Oluklu Mukavva – Bu karton türü, insanların günlük yaşamlarında kullandığı kartonun çoğunu oluşturur. Sevkiyat kutularının yüzde yetmişinden fazlası talaş, odun yongaları veya diğer kağıt ürünlerinden geri dönüştürülmüştür. Geri dönüştürülmüş kartonun yapımında kullanılan diğer öğeler ise, tahıl kutuları, kağıt mendil, baskı kağıdı ve afiş panosu gibi şeylerdir.

Dergi ve Gazeteler – Birçok kişi hala posta kutularında veya günlük yaşamlarında dergi ve gazete almaktadır. Bunların arasından çıkan, doğrudan çöp kutusuna giden istenmeyen reklamlar veya istenmeyen yayınlar da bolca bulunmaktadır. Bir ton geri dönüştürülmüş kağıt, standart bir evin elektriğini beş aydan uzun süre çalıştırmak için yeterli enerji tasarrufu sağlayabilir.

Ofis Kağıdı ve Afiş Panosu – Çoğu insan günde en az bir kağıdı öyle ya da böyle kullanır. Kağıtlar posta kutusunda, yazıcıda, kapının yanında evrak çantasında, her yerdedir. Yeni ürünler için yüksek üretim maliyetinden ve enerji seviyesinden tasarruf sağlamak için kağıt kolayca yeniden kullanılabilir.

Cam
Cam şişeler ve kavanozlar, geri dönüşüm söz konusu olduğunda, kağıt veya metal ürünler kadar çok çeşitli olmamaktadır. Çeşitli cam renkleri nedeniyle, birçok ürün yalnızca aynı öğenin yerine geri dönüştürülebilmektedir. Farklı cam geri dönüşümü türleri tipik olarak mecburen şişenin veya kavanozun rengiyle ilgilidir.

Çakmaktaşı Cam – Bu, cam pazarının en büyük kısmını yani yüzde altmışından fazlasını oluşturan temiz cam maddelere atıfta bulunmak için kullanılan terimdir. Genellikle şeffaf cam kaplarda, şişelenmiş maddeler ışığa duyarlı değildir ve insanlar içlerindekini görmek ister.

Kehribar Camı – Camın geri dönüşümü zorlaştırmasının sebeplerinden biri renklerin giderilememesidir. Örneğin kehribar veya kahverengi cam, cam pazarından kısmen %31 oranda çakmaktaşından daha azını oluşturur, çünkü yalnızca geri dönüştürüldüğünde diğer kehribar renkli cam ürünlerin yenisi yapılabilir. Genellikle güneş ışığına duyarlı olan ürünler kahverengi renkli cam şişelerde ve kavanozlarda saklanır.

Zümrüt Cam – Biri zümrüt veya yeşil düşününce, klasik olarak aklına şarap ve bira şişeleri akla gelir. Bunun nedeni, içindeki öğelerin güneş ışığına ve sıcaklığa duyarlı olmasına rağmen, kahverengi cam kaplarda saklanması gereken ürünler kadar hassas olmamasıdır.

Çok iyi bir şey olan geri dönüşüm alışkanlıkları uygulamak zor değildir ve “iyi bir geri dönüşümcü” olmanın bir sırrı yoktur. Geri dönüşüm yoluyla daha iyi bir topluluk oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olmanın birçok yolu vardır. Size sadece istemek kalıyor.

Geri Dönüşüme Yardım Etmenin Yolları

Geri Dönüşüm Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

 • Şehrinizdeki geri dönüşüm programlarına katılın.
 • Yerel bir ilkokulda bir sınıfı eğitmek için gönüllü olun. Çocuklar çöp etrafındakileri uyardıkları için savunucu olabilirler, etrafındaki herkesi kolayca çöpe atmalarından sorumlu tutabilirsiniz.
 • Dolaşmak ve kendi mahallenizdeki veya etrafınızdakileri çöpleri toplamak için biraz zaman ayırın.
 • İşyerinizde geri dönüştürülebilir ürünler için bir kova/kutu yoksa, bir tane sağlamanın bir sakıncası yoksa veya kendiniz sağlamanızın sakıncası yoksa bunu temin edebilirsiniz.
 • Kendi yaşamınıza uygun geri dönüşüm alışkanlıklarını uyguladığınızdan emin olun; insanlara iyi bir gösterici olmaktan daha iyi bir şey olamaz.

Geri dönüşümün yararları hakkında makalemizde sizin için güzel bilgiler derledik. Çok daha fazla geri dönüştürülebilir ürünle (elektronik, plastik, pil, ampul ve çok daha fazlası dahil olmak üzere) çevreye pek çok yolla yardımcı olmak şimdi her zamankinden daha kolay. Dünyanın enerji ve paradan tasarruf etmesine ve insanlara iş bulmalarına yardımcı olmak, ekonomik faydalar göz önüne alındığında belirtilen ana hususlardır, ancak tabi ki makalemiz ile öngördüğümüzden çok daha fazla avantaj bulunuyor.

Çevrelerinde geri dönüşüm dünyasında daha büyük bir rol oynamak isteyen kişiler için Google (veya favori arama motorunuz) başlamak için iyi bir mecradır. Biraz araştırma yaparak, herkes kendi hayatlarında olduğu kadar çevrelerinde de olumlu geri dönüşüm alışkanlıkları kazanmaya ve uzmanlaşmaya kolayca başlayabilir. Bir kişi devasa bir fark yaratabilir ve birlikte hepimiz dünyayı değiştirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir