Darı Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Darının sağlık yararları arasında, sindirimi düzenler, astımı önler, toksinleri temizler, diyabetle savaşır, kanseri önler, kalp sağlığını korur, kansızlığı önler, safra kesesi taşlarını önler. Ayrıca menopoz ve osteoporoz gibi rahatsızlıklarda iyi geldiği bilinir.

Panicum Latince çiçek salkımı anlamına gelen paniculus sözcüğü kökenlidir. Milium ise Latince darı demektir.

Anavatanı Doğu Hindistan ve Çin’dir. Avrupa, Asya ve Afrika’da tarımı yapılmaktadır. En eski tarım bitkilerinden biridir. Darının çok eskiden beri tarımı yapılmaktadır. Çin kralı Shen Nung MÖ 2800 yılında darıyı besleyici 5 kutsal gıda listesine almıştır. Romalılar, imparatorluğun sınırları içine giren ülkelerde, doğudan batıya tüm Akdeniz ülkelerinde darı tarımı yapılmıştır.

Bingenli Hildegard darının yararsız bir yiyecek olduğunu, insanda et ve kan yapmadığını, güç vermediğini sadece karnını doyurduğunu belirtmiş ve akciğeri sancıyanların kızgın taşta pişirilmiş darı ununu çıyan otu tozuyla karıştırarak bir parça ekmekle yemelerini önermiştir. Darı Orta Avrupa’da fakirlerin ekmeğiydi. 17. yüzyıldan itibaren patates tarımı darının yerini almıştır.

Tıbbi Nitelikleri: Darının damar sertliği nedeniyle dejenere olan damarlara tekrar esnekliklerini kazandırdığı ileri sürülmektedir. Tohumu idrar söktürücüdür. Yulaf ve darı vücudun asit-baz dengesini sağlayan çok önemli bitkilerdir.

Kullanıldığı Yerler: Damar sertliği, saç, zayıflığı, osteoporoz, vücuttaki asit-baz dengesi.

Botanik: Darının birçok türü vardır. Darının Türkiye’de yirmiye yakın türü yetişir. Fakir topraklarda yetişen bitki, kuraklığa karşı dayanıklıdır. Kumlu toprakları sever. Bu nedenle birçok ülkede kumda yetişen buğday olarak adlandırılır. Darının çimlenmesiyle hasadı arasında 3 ay gibi kısa bir süre vardır. Ancak ürün yönünden çok verimli değildir.

Darının boyu yetiştiği yere ve iklime göre 2 metreyi geçer. Dikine çıkan bitkinin sapları kaba kıllıdır. Çiçek salkımı 20 cm boyunda olup eğik durur, ancak darı içinde bulunan silisyum nedeniyle çok esnektir. Rengi gri beyazdan sarı tonlarına kadar değişebilir, ancak kımızı, siyah ve bunların çeşitli tonlarında olanları da vardır. Işıkta kalan darı beyazlaşır. Darı taneleri oval biçimlidir, çapları 1-2 mm arasında değişir. Bazı türlerinin tarımı çok zordur, çünkü tohumları aynı anda olgunlaşmaz.

Nerelerinden Yararlanılır: Tohumundan, tohumundan elde edilen yağdan, tohumunun ezmesinden ve unundan yararlanılır. Tohum yağı, tohumun katşuğunda ve hemen altında toplanmıştır. Tohumlar soyulduktan sonra arta kalan bölüm preslenerek elde edilir. Darı yağının rengi açık sarıdan kahverengiye kadar değişir. Yağ oldukça koyudur ve kendine özgü unumsu bir kokusu vardır. Alkolde erir.

Darı Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Toplanması ve Saklanması: Darının tarımı yapılır. Tohumun kabuğu çok sert olduğundan soyulur. Tohum sıcak suda acılığı gidinceye kadar yıkandıktan sonra yenir. Kolay sindirilir.

Kokusu ve Tadı: Kendine özgü bir tadı vardır.

Yan Etkileri: Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Kullanma Biçimleri: içten uygulanır.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri: Ezme, un ve soyulmuş tohum.

İçindeki Bazı Maddeler: 100 g darıda 15 g albümin, 65 g karbonhidrat, 5 g yağ vardır. Darı mineraller yönünden en zengin tahıldır. Demir, flor, fosfor, kükürt, magnezyum, potasyum, sodyum, silisyum) Yüksek oranda silisyum içerir. Darı B vitaminleri yönünden de zengindir. İçinde yüksek oranda Bi, B2, B5, B6, ve nikotinamit bulunur. 100 g darıda 0,6 mg flor, 9 mg demir, 3 mg sodyum ve 170 mg magnezyum vardır. Darı demir yönünden çok zengindir: 200 g darı bir insanın günlük demir ihtiyacını karşılar. Ayrıca darı= 100 gramında 3,5 ile 8 g arasında bitkisel lif (selüloz) bulunmaktadır.

Darı’nın Sağlık Faydaları

İyi Sindirim

Sağlıksız bir sindirim sistemi, sağlıkla ilgili birçok sorunun nedeni olabilir. Vücudunuzun yeterli miktarda besini emmesini engelleyebilir. 100 gram porsiyon başına 9 gram kadar lif sağlar. Darıda bulunan lif, ishal ve gastrointestinal bozukluklar gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Düzenli olarak darıyı diyetinizin bir parçası yapmak, sağlıklı bir bağırsağın korunmasına yardımcı olur ve peptik ülserleri ve kolon kanserini önler.

Astım Önlemer

Buğday, Astım gibi durumlarda genellikle bir alerjen olarak kabul edilir, ancak bu doru değildir. Darı bileşimi, Astım hastaları için fayda sağlar. Darıda Astım’ın etkilerini önemli ölçüde azalttığını ve bunun önlenmesinde faydalı olabileceğini gösteren gözlemler olmuştur.

Toksinleri Temizler

Toksin içermeyen bir vücut bir hedeftir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bir kerede birden fazla hastalığa yakalanma nedeni olarak toksik bir kan dolaşımının olabileceğini açıkça ortaya koymuştur. Her gün toksinler biriktirdiği için vücudu detoksifiye etmenin birçok yolu vardır. Darı , toksinlerin vücuttan atılmasıyla böbrek ve karaciğerin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olan Quercetin gibi kateşinler içerir.

Diyabet

En yaygın hastalıklardan biri olan diyabet , bir çok hastalığa açılan kapıdır. Darıyı diyetlerine katmış kişilerin bu hastalıktan etkilenme ihtimalinin daha düşük olduğu görülmüştür. Darı, vücudun verimli bir şekilde insülin üretmesine yardımcı olan ve ayrıca diyabet oluşumunu önleyen iyi miktarda magnezyum içerir.

Kanser Önleme

Serbest radikalleri, hastalıkların hem içeride hem dışarıda oksidatif hasara neden olmalarından sorumludur. Bu oksidatif hasar, kanser gibi birçok hastalığın nedenidir. Darı, vücudu kanserli hücreler üretmekten koruyan kersetin, selenyum ve pantotenik asit içeren antioksidan bakımından zengin bir besindir.

Bazı çalışmalar, kadınlarda meme kanserinin önlenmesinde yeterli miktarda lif tüketilmesine bağlamaktadır. Günde% 30’dan fazla lif tüketen kadınlar, meme kanserinden daha az etkilendikleri görülmüştür.

Sağlıklı Bir Kalp

Kalp, kanın vücuda pompalanmasından sorumlu hayati bir organdır; sağlıksız bir kalbin ciddi sonuçları vardır. Sağlıklı bir vücuda ve zihni sağlamanın en iyi yolu, doğru gıda seçimlerinin farkında olmaktır. Darı vücuttaki kolesterolün korunmasına ve sağlıklı kan akışının korunmasına yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca kan basıncını düzenleyen magnezyum içerir ve potasyum vazodilatör işlevi görür.

Kansızlığı Önler

Anemi, özellikle kadınlarda aşırı derecede tehlikelidir ve ölümlere neden olabilir. Darı, aneminin önlenmesine ya da bununla başa çıkmaya yardımcı olmak için harika bir şekilde oluşur. Darıda bulunan folik asit , folat ve demir, kırmızı kan hücrelerinin oluşumundaki ana bileşenlerdir ve hemoglobinin yeterli bir seviyede tutulmasına yardımcı olur. Darı, kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olan iyi bir bakır kaynağıdır.

Safra Kesesi Taşlarını Önler

Bazı çalışmalar çözünmez liflerin safra taşı oluşumunu önlemedeki rolünü göstermektedir. Darı ve benzeri liflerin tüketiminin safra taşı riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çok sayıda araştırma vardır. Bu, lif tüketiminin yardımıyla bağırsak geçiş süresindeki azalma nedeniyledir. Ayrıca safra asidinin safra kesesi taşlarına neden olduğu salgılanmasını azaltır.

Darı’nın Diğer Faydaları

  • Damar sertliği için her gün sabah veya öğle, 10 g darı ezmesi süte karıştırılır, 30 dk dinlendirilerek yenir. Bu kür uzun yıllar uygulanmalıdır. 10 g darı unu da süte veya yemeğe karıştırılarak yenebilir, ancak darı unu veya ezmesi pişirilmemelidir.
  • Osteoporoz, diş, tırnak ve saç sağlığı için Çorbalara, salatalara karıştırılarak günde 10-15 g yulaf darı karışımı yenir. Kürün sürekli yapılması gerekir.
  • Yulaf ve darı çeşitli biçimlerde yenebilir. Kuru meyve, bal ve sütle karıştırılarak sabah kahvaltısında yenebilir.
  • Hamilelik döneminde yulaf ve darı yemek, annelerin dişlerini kaybetmesini önler, bebeklerin sağlam kemiklere sahip olma şansını artırır.
  • Yulaf ve darı menopozda vücudun bozulan hormon dengesini normalleştirmeye yardımcıdır.
  • Türkiye’de darı boza üretiminde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir